MENU GŁÓWNE

Strona główna

Aktualności

Kontakt

Mapa okolicy

 INFORMACJE

Historia

Geografia

Środowisko

Kartografia archiwalna

  GALERIA FOTOGRAFII

Ciekawe miejsca

Osoby

Dokumenty

Filmy

Cmentarz

Dawni mieszkańcy

  MEDIA O NAS

Artykuły prasowe

 

 

AKTUALNOŚCI

          

"Oszust z Kopysna na cesarskim dworze"

Przy okazji, bardzo dziękujemy Panu Oskarowi za fotografie z wiedeńskiego cmentarza i serdecznie pozdrawiamy :)

 12 sierpnia 2021

          

Jak zapewnialiśmy na stronie chcemy umieszczać filmy amatorskie, stąd ich jakość nie będzie wszystkim odpowiadać, a i treści mogą razić estetów. Nagrane przez nas krótkie ujęcie powstało w 2003 r. i zostało zarejestrowane kamerą VHS. Czy ktoś pamięta, jak zwał się pies Państwa Kettnerów?

 7 maja 2021

          

Wiosna, to okres, w którym warto coś zacząć ... :)    

 7 maja 2021

          

W sieci pojawił się niedawno bardzo ciekawie zrealizowany film:

"#2 Ucieczka w Bieszczady, Góry Słonne i Pogórze Przemyskie"

w którym jego autor prowadzący nie omieszkał odwiedzić pieszo także naszej miejscowości.
Polecamy obejrzeć cały film  - youtu.be, natomiast fragment o Kopysnie zaczyna się w tym miejscu -www.youtube.com .

 14 marca 2021

          

Dotarła do nas wczoraj smutna wiadomość o śmierci Mariana Sroki, znanego większości jako "Anuś", który  był niegdyś związany z Kopysnem m.in. poprzez pracę w tej miejscowości, i którego nie można zapomnieć m.in. z uwagi na niezwykłą osobowość i liczne anegdoty, których był udziałem.

Posiadamy nagraną pod koniec sierpnia 2003 r. w Kopysnie niepublikowaną rozmowę z Marianem, podczas której swoim barwnym, charakterystycznym językiem widząc puste i niszczejące zabudowania wyraził chęć "garażowania" w Kopysnie, a o swoim zdrowiu mówił, że jest jak "ul, którego nie ruszają bąki". Poza mikrofonem wspominał  "posiedzenia rady zakładowej" u Michaliny Nienadowskiej.

Wierzymy, że w słusznym czasie Anuś i inni zjawią się w Kopysnie na "posiedzeniu", które zapewne będzie mieć inny, lepszy cel niż określony w tym świecie.    

 11 marca 2021

          

Znaleźliśmy na stronie us.archive.org ((Церква в руїні. Загибель українських церков Перемиської епархії (Church in Ruins. The Demise of Ukrainian Churches in the Eparchy of Peremyshl)) fotografie cerkwi i dzwonnicy wykonane w latach 80. XX w.

 10 marca 2021

          

Mamy w planie produkcję krótkich amatorskich filmów związanych z Kopysnem, które będą dostępne wyłącznie na naszej stronie.    

 1 stycznia 2021

          

W zakładce Historia będzie można zapoznać się wkrótce z ciekawymi informacjami, będącymi uzupełnieniem historii Kopysna, m.in.:

- ile wynosiła w poł. XIX wieku wartość dóbr Kopysna,
- o ciekawym procesie o wypłatę należności tj. 3000 guldenów holenderskich od Wincentego Tyszkowskiego i licytacji jego dóbr,
- sprawozdanie z tworzenia w 1926 r. w Kopysnie Stronnictwa Chłopskiego,
- o  kwitach Pawła Tyszkowskiego rozdawanych chłopom przed wyborami do parlamentu, kradzieży 6 łyżek z jego stołu i wiele, wiele innych.
Wkrótce omówienie procesu o oszustwo, jaki miał miejsce w Wiedniu za sprawą pewnego zdemoralizowanego hrabiego, który wciągnął w swoje ciemne interesy dwór cesarski ... Jak twierdził oszust urodził się on w Kopysnie :).

A tu link do mapy google z naniesionymi wszystkimi budynkami z roku 1852 r. - google.com/maps

Miłej lektury :)

 23 grudnia 2020

          

Z przyjemnością informujemy o wydanej niedawno książce: "Мій дідусь був польським переселенцем” („Mój dziadek był polskim imigrantem”). Jej autorem jest Тетяна Іваніцька, wnuczka Michała Kopałeckiego, mieszkańca Kopysna, który po II wojnie światowej musiał opuścić swoje miejsce zamieszkania i osiedlić się z rodziną na terytorium ówczesnego Związku Radzieckiego. Książka porusza m.in. bolesny temat deportacji, której doświadczyło ok. 600 mieszkańców Kopysna.

 

Materiały udostępnione przez autora książki

Książkę można nabyć na stronie - book.ivanitska.biz.ua 

Polecamy też wywiad radiowy z autorką książki - soundcloud.com 

 10 grudnia 2020

          

W zakładce Geografia można zapoznać się prawdopodobnym pochodzeniem i znaczeniem nazw poszczególnych części wsi, w tym Mochowisko, Dział, Prowały itd.

Niektóre z tych nazw nawiązują do hodowli owiec prowadzonej w XV w. przez Wołochów.

 17 września 2020

          

W zakładce Historia można zapoznać się z zaktualizowanymi informacjami na temat działań wojennych podczas I wojny światowej jakie miały w Kopysnie oraz w jego pobliżu. Poza tym uzupełniliśmy informacje na temat dworu, nie znajdował się on tam, gdzie do tej pory sądziliśmy :). Być może też odkryliśmy miejsce, gdzie w XV w. w Kopysnie były pasieki. 

 13 września 2020

          

W zakładce Historia (Dokumenty do pobrania - Kopysno) można zapoznać się z poprawionymi i uzupełnionymi informacjami na temat lokalizacji domów mieszkańców Kopysna w 1852 r. 

 1 września 2020

          

W zakładce Historia zamieściliśmy nowe informacje na temat Kopysna, które udało się nam odszukać w archiwach. Wśród nich jest m.in. historia o tym, jak Książę Leon Sapieha leczył swą żonę w Kopysnie ... serwatką z mleka owczego.

Pracujemy nad nową stroną Kopysna oraz mapą, dzięki której odwiedzając Kopysno, będzie można stanąć w miejscu, w którym był dom rodziców lub dziadków. Trudne zadanie i wiemy, że nie będzie możliwe to w każdym przypadku, ale obiecujemy, że zrobimy wszystko co w naszej mocy.

 19 sierpnia 2020

          

Z przykrością informujemy, iż 23 lipca 2020 r. zmarł Michał Jakubów. Zawsze podziwialiśmy Go za niespożyty ogrom energii i chęć życia, choć zmagał się w ostatnich latach z problemami zdrowotnymi. Kochał Kopysno. Często podkreślał, iż chciałby być pochowany w miejscu gdzie się urodził. Stanie się to według Jego życzenia. W dniu 1 sierpnia 2020 r. o godz. 12.30 w kościele w Rybotyczach przewidziana jest modlitwa różańcowa, a o godz. 13.00 msza, po czym uda się w miejsce, które bardzo cenił, do Kopysna.

Żegnamy dziś naszych bliskich, lecz nadejdzie czas, że będziemy ich wszystkich witać z niebywałą radością.

 26 lipca 2020

          

W telewizji Rzeszów, w programie "Poranek z TVP 3 Rzeszów" (zob. rzeszow.tvp.pl) mogliśmy zaprezentować stronę internetową Kopysna i opowiedzieć co nieco o mieszkańcach Kopysna i samej miejscowości. Dla wyjaśnienia, strona ta od początku nie miała charakteru komercyjnego i nadal jest utrzymywana z naszych środków. Cieszy nas to, że swoją pracą sprawiamy komukolwiek radość.

 21 czerwca 2020

          

"Dear Dariusz and Janusz !!! Thank you so much for your wonderful work !!! I really appreciate what you do! It is very important for all of us to remember the history of such a beautiful place."

To treść listu, który otrzymaliśmy niedawno z USA. Bardzo dziękujemy wszystkim za uznanie dla naszej pracy, a zwłaszcza za wszelką pomoc przy tworzeniu strony Kopysna. Strona Kopysna istnieje już 17 lat. Gdybyśmy na początku wiedzieli ile pracy nas czeka, nie wiemy czy podjęlibyśmy się tego zadania :). Mamy w planie zmianę szaty graficznej strony oraz dostosowanie jej do nowych wymagań, jakie narzuca nam postęp technologiczny. Prace trwają. Prosimy o uwagi i sugestie w tej sprawie. Pozdrawiamy Wszystkich, którzy odwiedzają stronę Kopysna i oczekujemy, że nadal będziecie z nami współpracować.

 7 czerwca 2020

          

Bardzo dziękujemy Kamili za pomoc w uzyskaniu dostępu do materiałów archiwalnych dotyczących Antoniego Jankowskiego i jego rodziny. Dzięki temu mogliśmy znacznie poszerzyć historię naszej rodziny i poznać wiele cennych szczegółów związanych z Kopysnem.

Pozyskane informacje pozwoliły nam uzupełnić i poprawić na stronie historię miejscowości oraz jej mieszkańców (Zob. zakładki: Historia i  Antoni Jankowski - Dawni mieszkańcy).

4 listopada 2019

          

Na stronie internetowej Kopysna zamieściliśmy fotografie kilku nowych nagrobków z cmentarza w Kopysnie.

Obecnie zajmujemy się dokumentami archiwalnymi udostępnionymi przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie. Ich analiza dostarcza wiele cennych informacji, o czym wkrótce napiszemy.

12 października 2019

          

Dzięki bardzo życzliwej nam osobie, której bardzo dziękujemy i Ją serdecznie pozdrawiamy, dotarliśmy do akt archiwalnych dotyczących mieszkańców Kopysna przebywających podczas II wojny światowej w Niemczech jako jeńcy wojenni (żołnierze kampanii wrześniowej 1939 r.) i robotnicy przymusowi. Więcej z zakładce Historia.

Wszystkimposzukującym swoich bliskich z tego okresu polecamy strony internetowe: www.straty.pl i collections.arolsen-archives.org.

28 września 2019

          

W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu znajdują się rękopisy aktu nadania wsi z 1408 roku oraz rozgraniczenia wsi od dóbr królewskich z 1415 roku (www.dbc.wroc.pl - skan 189 i następne). Zawiera je "Kopiariusz przywilejów, dekretów i różnych akt odnoszących się do dóbr rodziny Kmitów z lat 1397-1601".

 

  6 lipca 2019

          

Wszystkich zainteresowanych Kopysnem z przyjemnością informujemy, o ponownym uruchomieniu strony miejscowości pod poprzednim znanym adresem. Zmienił się natomiast nasz adres e-mail, który obecnie brzmi: kopysno@kopysno.pl.

W czasie przerwy w funkcjonowaniu strony uzupełniliśmy historię wsi o nieznane nam dotychczas fakty i dokumenty z XIV i XV wieku, które są dostępne w zakładce Historia. M.in. dotarliśmy do kopii dokumentu nadania wsi z 1408 roku, co było do tej pory nieosiągalne.

11 marca 2019

          

W związku ze zmianami organizacyjnymi, od końca grudnia 2018 r. strona Kopysna będzie niedostępna.

19 grudnia 2018

          

Wszystkim miłośnikom Karpat polecamy bardzo ciekawą stronę dusekarpat.cz, na której zamieszczono wiele fotografii i informacji, w tym o naszej miejscowości (zob. dusekarpat.cz/polsko/kopysno).

W zakładce Środowiskozaktualizowaliśmy informacje dotyczące drzew pomników przyrody, uzupełniając wykaz o trzy nowe pomniki (zob. edziennik.rzeszow.uw.gov.pl).

Cieszy nas fakt ustanowienia nowych pomników przyrody. Mamy jednak przy tym prośbę do autorów takich inicjatyw, jak i urzędników odpowiedzialnych za treść uchwał, będących aktami prawa miejscowego, by w przyszłości używali w nich urzędowej nazwy naszej miejscowości KOPYSNO, a nie jak błędnie podano w uchwale - Kopystno (Kopystno to nazwa części miasta Gorzów Wielkopolski). Ponadto, ze zdziwieniem przyjęliśmy nadanie nowym pomnikom przyrody takich nazw, jak „Oscar”, „Mark” i „Katie”. Czym kierowano się przypisując drzewom takie imiona? Tego nie wiemy. Czyżby na przestrzeni wieków nie było nikogo, kto byłby związany z Kopysnem lub w nim mieszkał, i którego imię lub nazwisko można by wykorzystać przy nadawaniu nazw pomnikom przyrody? Koniecznie musiano sięgnąć do obco brzmiących słów?

4 grudnia 2018

          

Z przyjemnością informujemy o planowanej realizacji filmu fabularno-dokumentalnego o roboczym tytule "Żandarm z Kopysna", opartego na prawdziwych wydarzeniach. W tle m.in. porwanie, potyczka sądowa, ucieczka przed Sowietami. Więcej szczegółów podamy w późniejszym terminie.

Zapowiadany felieton o Kopysnie nie uzyskał akceptacji władz TVP i nie zostanie wyemitowany.

 2 grudnia 2018

          

W serwisie informacyjnym "Aktualności" TVP 3 Rzeszów z dnia 22 maja br. przedstawiono problem złego stanu technicznego cerkwi w Kopysnie. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do strony rzeszow.tvp.pl (początek materiału - 19:11).

Według naszych informacji we wspomnianej telewizji pojawić się ma także felieton o naszej miejscowości, o którego emisji poinformujemy na stronie.

 23 maja 2018

          

Na wieży triangulacyjnej na Kopystance umieszczono tabliczkę ku pamięci Darka "Harnasia" Hopa, zmarłego niedawno założyciela Klubu Górskiego PTTK "Karpaty".

 11 maja 2018

          

W zakładce Historia dodaliśmy opis dworu i folwarku (w tym wykaz mieszkańców wsi i ich obowiązki wynikające z pańszczyzny oraz rodzaje hodowanych zwierząt i uprawianych roślin) z roku 1726, kiedy Kopysno było częścią klucza rybotyckiego. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć Tutaj.

 13 kwietnia 2018

          

Dzięki zachowanym dokumentom będącym w posiadaniu Archiwum Państwowego w Przemyślu, uzupełniliśmy historię wsi m.in. o informację na temat 8 pól naftowych o nazwie "MILIARD", które istniały w Kopysnie. Wkrótce dodamy opis dworu i innych włości istniejących za czasów Lubomirskich, kiedy Kopysno było częścią klucza rybotyckiego. 

 11 kwietnia 2018

          

W zakładce Kartografia archiwalna zamieściliśmy mapę Kopysna z lat 1869-1887. Warto zwrócić uwagę, iż w owym czasie niedaleko cerkwi znajdował staw o pow. ok.10 arów, którego brak na innych mapach historycznych.

W zakładce Historia uzupełniliśmy informacje na temat mieszkańców Kopysna, emigrujących do Argentyny w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Chętnych do poszukiwań swoich bliskich w archiwach argentyńskich zapraszamy na stronę cemla.com.

 6 kwietnia 2018

          

Przeglądając cyfrowe archiwa natknęliśmy się na rozprawę Antoniego Prochaski "Konferedacya lwowska 1464 roku" w czasopiśmie "Kwartalnik Historyczny" z 1892 roku. Autor rozprawy, powołując się na "Rękopis bibl. Ossolińskich 1251 p. 88(6)", zawarł w niej informację o dokumencie sporządzonym w czasie rządów namiestnika Rusi Halickiej - księcia Władysława Opolczyka, w którym nałożył on Józefowi (Osip) Biedunowi (Biduń) z Kopysna obowiązek tzw. służby konnej zwanej „pojazdem". W rozprawie nie podano daty sporządzenia dokumentu, lecz kierując się okresem rządów namiestnika można przypuszczać, iż miało to miejsce w latach 1372-1378. Dokument ten potwierdza istnienie wsi o wiele lat wcześniej niż akt nadania sporządzony przez Władysława Jagiełłę z 1408 r., na który powołuje się wielu autorów. Więcej w zakładce  Historia .

 3 kwietnia 2018

          

UWAGA !

Uprzejmie informujemy, iż z dniem dzisiejszym przenieśliśmy stronę internetową Kopysna (wymaga ona jeszcze aktualizacji i zmiany wyglądu) na inny, niestety płatny serwer. Nowa domena to: www.kopysno.pl. Zmienił się także adres mailowy (kopysno@data.pl). Poprzednie adresy będą aktualne do końca lutego 2018 r.

Z poważaniem,

Administrator

 29 grudnia 2017

          

W oparciu o nowe dokumenty w dziale Informacje skorygowaliśmy i uzupełniliśmy  zakładkę "Historia - Lata 1940-1947" (pkt 4, 6 i 7). Dodaliśmy do niej w części "Dokumenty do pobrania" plik zawierający informacje o  Działalności UPA i WP w latach 1945-46 wg źródeł ukraińskich.

Bardzo dziękujemy Mariuszowi Jesionowskiemu za pomoc w tłumaczeniu tekstów.

 21 września 2017

          

W maju na cmentarzu złamał się drewniany krzyż z 1938 r. Dzięki staraniom i ofiarności osób z Tczewa, Słupska, Rybotycz oraz innym, w dniu 15 sierpnia 2017 r. postawiono i odnowiono krzyż, widoczny na poniższym zdjęciu.                 

W dniu 29 października 2017 r. w Kopysnie odbędzie się msza i ponowne poświęcenie krzyża na cmentarzu.

Informacje przekazał nam Mariusz Jesionowski, za które dziękujemy.

4 września 2017

          

Na początku maja Kopysno odwiedziła rodzina Nienadowskich z Olsztyna i Pudłowca. Pozdrawiamy wszystkich serdecznie i oczekujemy kolejnej wizyty w naszych stronach.

7 maja 2017

          

Uzupełniliśmy historię Kopysna związaną z Akcją "Wisła", poprawiliśmy załączniki w dziale Informacje i zakładce "Historia", umożliwiając do nich łatwiejszy dostęp i jesteśmy w trakcie uzupełnienia zakładki "Osoby" w dziale Galeria Fotografii

Polecamy wspomnienia byłego mieszkańca Kopysna - Jana Krupy na stronie gminy Sztum - gmina.sztum.pl.

W planie mamy dwie wizyty w instytucjach posiadających dokumenty związane z Kopysnem. 

 21 marca 2017

          

Wracając z podróży zatrzymaliśmy się w miejscowości Łodzinka Górna, skąd ujrzeliśmy w oddali niezalesiony szczyt Kopystanki.

 17 marca 2017

          

Pragniemy poinformować, iż internetowa strona Kopysna została dostrzeżona przez autorów publikacji "Digitalizacja, udostępnianie i upowszechnianie zasobów kultury w doświadczeniu twórców wybranych portali internetowych w Polsce", wyd. Małopolski Instytut Kultury (nck.pl, str.71). Autorzy zwrócili uwagę na nasz "Cmentarz", a dokładnie "fotografie grobów przodków".

 8 marca 2017

          

Według informacji przekazanych nam przez Archiwum Państwowe w Przemyślu, nie wszystkie akta notariuszy w Dobromilu dot. m.in. mieszkańców Kopysna zostały udostępnione w wersji on-line i trudno przewidzieć, kiedy będzie można mieć do nich dostęp w sieci. Dotyczą one lat 1870-1877, 1884-1889 i 1919-1939.

2 marca 2017

          

Zajrzeliśmy do bazy danych o emigrantach przybywających do USA w latach 1879-1960 drogą morską, dostępnej na stronie fundacji The Statue of Liberty - Ellis Island. Znaleźliśmy w niej kilkunastu mieszkańców Kopysna i sporządziliśmy ich wykaz, który zamieściliśmy w zakładce "Historia - Dokumenty do pobrania" - Wykaz emigrantów do USA.

Zachęcamy wszystkich do poszukiwania swoich bliskich korzystając z wyszukiwarki na stronie fundacji - libertyellisfoundation.org. Chcemy jednocześnie dodać, iż baza danych nie jest doskonała. Brakuje w niej polskich znaków diakrytycznych i można spotkać błędy w pisowni imion, nazwisk oraz nazw miejscowości. Z bazy danych natomiast można dowiedzieć się kiedy i jakim statkiem emigranci przybyli do USA a niekiedy poznać bliższe szczegóły o nich samych, np. stan zdrowia, wzrost, kolor włosów i oczu itp. 

Jeżeli znajdziecie kogoś ze swoich bliskich wśród emigrantów z Kopysna, prosimy o kontakt. 

2 marca 2017

          

Otrzymaliśmy dziś kolejną smutną wiadomość. 5 lutego 2017 r. w Lubinie (woj. dolnośląskie) zmarła dawna mieszkanka Kopysna – Zofia Balul z domu Gierczak, córka Michała i Anny, ur. 12.07.1928 r. w Kopysnie.
O śmierci poinformowała nas wnuczka, pani Natalia. 

10 lutego 2017

          

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Dariusza Hopa, prezesa Zarządu Oddziału PTTK im. dr Orłowicza w Przemyślu, założyciela Klubu Górskiego "Karpaty". W jednym z wpisów na naszej stronie Darek (Harnaś) stwierdził, że Kopystanka jest jego ulubioną górą, na której był kilkadziesiąt razy. Żółty szlak turystyczny od wzniesienia Suchy Obycz do Kopystanki zapewne też był jego pomysłem. 

Cóż można w tej sytuacji powiedzieć ... musimy spotkać się na Kopystance kiedy przyjdzie na to czas, czas dla wszystkich, którym nie było dane dotrwać do końca tego systemu rzeczy.

30 stycznia 2017

          

W związku z interwencją osób zaniepokojonych stanem technicznym obiektu cerkwi i jej otoczenia (w tym cmentarza) w Kopysnie pragniemy wyjaśnić, iż zgodnie z naszą wiedzą:

- władającym działką Nr 70, na której znajdują się obiekty takie jak: cmentarz, cerkiew i dzwonnica, będące obiektami wpisanymi do rejestru zabytków, według ewidencji gruntów i budynków jest Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę Powiatu Przemyskiego,

- użytkownikiem cerkwi według w/w ewidencji jest Parafia Rzymsko-katolicka w Rybotyczach,

- zarządcą cmentarza komunalnego jest Gmina Fredropol, co wynika z odrębnych przepisów prawa.

Jeżeli powyższe informacje nie są zgodne z prawdą lub uległy zmianie po dacie podanej na stronie, prosimy o kontakt.

21 stycznia 2017

          

Na naszej stronie, w zakładce Historia zamieściliśmy uzupełniające informacje dotyczące dwóch ważnych wydarzeń związanych z deportacją mieszkańców Kopysna, które miały miejsce w 1945 i 1947 r., i które dotyczą aktów prawnych będących podstawą działania ówczesnych władz.

21 stycznia 2017

          

Przeglądając akta (tysiące stron) pozostałych c.k. notariuszy w Dobromilu, dostępne na stronie Archiwum Państwowego w Przemyślu, natknęliśmy się na kolejne dokumenty dotyczące mieszkańców Kopysna. Zebraliśmy je wszystkie i dla ułatwienia ich wyszukiwania w Archiwum wkrótce zamieścimy ich pełny wykaz w zakładce "Historia - Dokumenty do pobrania" w załączniku Akta notarialne c.k. notariuszy w Dobromilu

Ponadto, dla ułatwienia przeglądania ksiąg metrykalnych Greckokatolickiego Biskupstwa w Przemyślu - parafii Rybotycze z filią Kopysno (dekanat Dobromil) obejmujących lata 1784-1869 (skany.przemysl.ap.gov.pl) informujemy, że dane dot. mieszkańców Kopysna znajdują się w części objętej skanami od 146 do 164 i od 179 do 186.

8 stycznia 2017

          

Na stronie Archiwum Państwowego w Przemyślu znaleźliśmy akty notarialne wykonane przez c.k. notariusza Jędrzeja Pawlisza w Dobromilu dotyczące mieszkańców Kopysna. Jeden z nich dotyczy Alberta Kettnera i jego rodziny (www.skany.przemysl.ap.gov.pl; skany o nr 716-725, zob. Osoby (Rodzina Kettnerów)), drugi rodziny Krupów (Piotr i Justyna www.skany.przemysl.ap.gov.pl; skany o nr 510-513).

9 listopada 2016

          

Na stronie umieściliśmy wykaz mieszkańców Kopysna biorących udział w działaniach wojennych podczas I wojny światowej w oparciu o wykaz strat sporządzony przez władze austro-węgierskie. Wykaz ten nie obejmuje wszystkich mieszkańców Kopysna (zob. Historia (Lata 1892-1939)). Zweryfikowaliśmy także osoby zajmujące się oświatą w latach 1880-1935 (zob. Historia (Oświata)).

4 listopada 2016

          

Dzięki coraz liczniejszym dokumentom zamieszczanym w Internecie dokonaliśmy weryfikacji danych historycznych dotyczących m.in. właścicieli Kopysna, tj. rodu Lubomirskich i Tyszkowskich (zob. Historia ). Udało się nam także ustalić kim jest jedna z osób na zamieszczonej na stronie wizytówce (zob. Dokumenty (Wizytówki)). 

2 listopada 2016

          

W drodze z Sanoka do Przemyśla (droga krajowa nr 28, zwana karpacką) zatrzymaliśmy się nieopodal góry Mordownia, niedaleko miejscowości Cisowa. Z punktu widokowego ujrzeliśmy szczyt Kopystanki a wokół niej cudownie przebarwiające się tej jesieni drzewa. Warunki atmosferyczne nie pozwoliły nam jednak na wykonanie fotografii, która oddałaby pełnię piękna tego miejsca. 

25 października 2016

          

Z uwagi na zbliżającą się jesień postanowiliśmy wybrać się na Kopysno, by rozkoszować się tutejszą przyrodą i krajobrazem. Pomimo trudnej do pokonania drogi (wyboista, pełna kolein), na szczęście udało się nam dotrzeć na miejsce. Trudy podróży wynagrodziły nam miłe niespodzianki. Co prawda liczyliśmy na urodzaj grzybów, ale z powodu suszy, poza kilkoma kozakami, nic więcej nie znaleźliśmy. Na łąkach za to ujrzeliśmy licznie kwitnące zimowity jesienne (Colchicum autumnale). 

Spotkaliśmy także nadlatujący klucz dzikich gęsi, samotnego samca jelenia (byka) (Cervus elaphus), który wystraszony wybiegł z zarośli i uciekając przed nami schronił się w lesie obok kapliczki św. Jana. 

  

Dokonaliśmy niezwykłego odkrycia. Pewnie niejeden entomolog na widok pewnej "pani" skakał by z zachwytu. Zlokalizowaliśmy dwa stanowiska modliszki zwyczajnej (Mantis religiosa), bardzo rzadkiego i chronionego owada, który z roku na rok zajmuje coraz większe tereny południowo-wschodniej Polski. 

 

Więcej fotografii cennych gatunków roślin i zwierząt umieściliśmy w zakładce Środowisko

17 września 2016

          

W połowie sierpnia 2016 r. wizytę w Kopysnie złożyły Ліля Іваніцька i Tatiana Ivanitska, przedstawicielki rodziny Kopałeckich wysiedlonej w roku 1945 do miejscowości Buczacz (obecnie Ukraina) (zob. Historia (Wysiedlenie ludności na wschód)). Swoje wrażenia z wizyty obie Panie zamieściły na Facebooku. Warta uwagi jest pamiątkowa tablica o wysiedlonej rodzinie umieszczona przez Nie na cmentarzu w Kopysnie, którą można obejrzeć na profilu facebookowym Tatiany Ivanitskiej

26 sierpnia 2016

          

Kolejna przykra wiadomość dotarła dziś do nas z m. Buczacz na Ukrainie.

W dniu 10 lutego 2016 r. zmarł dawny mieszkaniec Kopysna - Iwan (Jan) Krupa ,,Siwak", o którym pisaliśmy w aktualnościach z dnia 6 marca 2013 r. i którego bardzo ciekawe wspomnienia zamieściliśmy na naszej stronie. Dzięki Niemu mogliśmy poznać nieznane i bardzo cenne dla nas szczegóły związane z historią Kopysna. Kto jeszcze nie zapoznał się z nimi zapraszamy do lektury wspomnień i obejrzenia fotografii na naszej stronie (zob. "Iwan Krupa - Kopysno " wersja w j. ukraińskim, "Jan Krupa - Kopysno - pl" - wersja w języku polskim, zakładka - Osoby).

Pozwoliliśmy sobie zamieścić także oryginalną wiadomość o śmierci w języku ukraińskim i angielskim, dostarczoną nam przez Pana Mariusza Jesionowskiego, któremu bardzo dziękujemy.  

Ми з жалем повідомляємо вам,
10 лютого 2016, що залишив нас у віці старше 90 років житель села Koпиcнo:
- Іван (Іоанн) Крупа ,,Ciвak"(31.03.1926-10.05.2016), син Софіi і Петрa, народився в селі Koпиcнo до Риботичі, і жив досі в Бучачі в провінції Тернопіль, Україна, автор книги ,,Koпиcнo” на української мови в Бучачi у 2010 році (в перекладі мною на польську мову в листопаді 2013р. вCлупську).
Про смертi свого батька, Івана Крупа - сказав мені вчора його син - Руслан Крупа.
Я даю деяку пам'ять пізнанoмyc мною в 2013 р. Іванy Крупа, тому для багатьох - звичайнa людинa, а також відмінно підходить для мене - через його життєвому шляху і досягнення, і свідчання o племеніx Крупа і селe Koпиcнo.
Я вітаю і вітати долю нашого брата Івана на шляху до Господа.

Маріуш Лех Eciнoвcкi від Слупськa, Р.Х. 11 травня 2016

***

We regret to inform you,

February 10, 2016 that he left us over the age of 90. years old resident of the village Kopysno
- Ivan (John) Krupa ,,Ciwak" (31.03.26-10.05.16), son of Peter and Sophia, b. In Kopysno k. Rybotycze, and living so far in Buchach in the province Ternopil, Ukraine, author of the Ukrainian language in Buczacz in 2010. of the book ,, Kopysno" (translated by me on j. polish in November 2013. In Slupsk).
About the death of his father, Ivan Krupa - he told me yesterday his son - Ruslan Krupa.
I give some memory cognized by me in 2013. Ivan Krupa ago for many ordinary man, and also great for me - through his life journey and achievements and bearing witness to the tribe Krupa and villages Kopysno.
Hyle face the fate of our brother Ivan on his way to the Lord.

Mariusz Lech Jesionowski from Slupsk, A.D. May 11, 2016 

11 maja 2016

          

Z przykrością informujemy, iż niedawno tj. 2 stycznia 2016 r.  zmarł dawny mieszkaniec Kopysna - Stanisław Kulhawiec syn Katarzyny i Mikołaja, ur. 25.09.1945 r. w Kopysnie i zamieszkały w miejscowości Góra, woj. dolnośląskie.

O śmierci stryja poinformował nas Jarosław Kulhawiec.

7 kwietnia 2016

          

W sieci natknęliśmy się na najstarszy materiał kartograficzny przedstawiający wieś Kopysno - na mapę Galicji z lat 1779-1783. Autor mapy nazwę wsi określa jako "Kopastna".

Efekt naszych poszukiwań przedstawia poniższy wycinek mapy.


Źródło - mapire.eu


W ubiegłym roku wydano ciekawą książkę autorstwa Stanisława Kłosa "Krajobrazy nieistniejących wsi", w której na kilku stronach przedstawiono historię naszej miejscowości.
Publikację można kupić w sieci.

2 lipca 2015

          

Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Przemyślu udostępniono cyfrową kopię  ksiąg metrykalnych Greckokatolickiego Biskupstwa w Przemyślu - parafii Rybotycze z filią Kopysno (dekanat Dobromil) obejmujące lata 1784-1869 -  skany.przemysl.ap.gov.pl

Zapraszamy do lektury. 

19 maja 2015

          

Z uwagi na wolny czas postanowiliśmy udać się na Kopystankę, a pogoda tego dnia wyraźnie nam sprzyjała. Swój środek lokomocji zostawiliśmy na parkingu obok kościoła w Rybotyczach i po miłym przywitaniu przez dysponenta terenu, udaliśmy się w kierunku Kopysna. Na drodze prowadzącej do celu spotkaliśmy grupę miłych i sympatycznych osób z klubu PTTK ze Skawiny, które serdecznie pozdrawiamy. Oby takich osób można było spotkać w swym życiu jak najwięcej, a świat byłby piękniejszy. Towarzyszyliśmy im na sam szczyt i po kilku godzinach wróciliśmy razem do Rybotycz. 

Droga z Rybotycz, wzdłuż Kamiennego potoku; początek wycieczki na Kopystankę

 

 

Samotna polna grusza rosnąca niedaleko szczytu Kopystanki 

o średnicy pnia ok. 60 cm

1 maja 2015

          

W zakładce Historia (Akcja "Wisła") dokonaliśmy korekty informacji dotyczących przebiegu akcji "Wisła" mającej związek z mieszkańcami Kopysna. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami i prosimy o ewentualne uwagi, które wzbogacą historię tej miejscowości. 

8 marca 2015

          

Serdecznie zapraszamy na stronę internetową miejscowości Lipiec, w której osiedlił się Mikołaj Nienadowski z rodziną po opuszczeniu Kopysna w 1947 r. (Zob. Dawni mieszkańcy).

Stronę miejscowości prowadzi wnuk Mikołaja, któremu dziękujemy m.in. za dawne fotografie zamieszczone w Galerii :).

29 grudnia 2014

          

W zakładce Historia (Działalność UPA) dodaliśmy informację o gajowym Janie Korbeckim, który został zamordowany w kwietniu 1944 r. w lesie "Grabnik", jak na to wskazuje tekst na tabliczce nagrobkowej. Kto ma dokładniejsze informacje o tej osobie i jego śmierci prosimy o kontakt.

15 grudnia 2014

          

Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Przemyślu udostępniono cyfrową kopię mapy katastralnej Kopysna z 1852 r. -  skany.przemysl.ap.gov.pl. Mamy nadzieję, że wkrótce pojawi się także wykaz posiadaczy gruntów.

8 grudnia 2014

          

Coraz więcej informacji, które do tej pory były niedostępne albo wymagały osobistej wizyty w archiwum czy bibliotece, obecnie pojawia się w sieci. Staramy się je śledzić na bieżąco, by poszerzyć wiedzę o Kopysnie. Ostatnio udało się nam poznać liczbę mieszkańców wsi z okresu II wojny światowej, którą zamieściliśmy w zakładce - Historia (Ludność).

Porównując dane z 1939 r. z danymi z 1 marca 1943 r. nietrudno zauważyć znaczny spadek liczby ludności Kopysna, bo o 85 osób. Poza naturalną śmiercią, powodem tego były (tuż po wybuchu wojny) działania władz sowieckich, które przejęły tę część Polski w ramach porozumienia z hitlerowskimi Niemcami. Zmuszono wtedy do opuszczenia wsi właściciela ziemskiego z rodziną. Kiedy później Kopysno przeszło w ręce hitlerowskich Niemiec, ubytek mieszkańców wsi podyktowany był przede wszystkim masowymi wywózkami na roboty do Niemiec jak i aresztowaniami bądź śmiercią tych, którzy sprzeciwiali się ówczesnej władzy lub byli dla niej niepożądani (ludność żydowska).  

22 czerwca 2014

          

Dokonaliśmy korekty błędnych informacji i uzupełniliśmy dane dotyczące historii Kopysna. Dołożyliśmy ze swej strony staranności, lecz w przypadku zauważenie jakichś nieścisłości prosimy o kontakt. 

1 grudnia 2013

          

Otrzymaliśmy wiele ciekawych materiałów (dokumenty, fotografie) od pana Ludwika Kulhawca, które publikujemy na naszej stronie i jednocześnie przepraszamy, że nie możemy wszystkich ich zamieścić z powodu ograniczonych zasobów serwera. Proszę zajrzeć do zakładek - Osoby i Dokumenty.

29 listopada 2013

          

Zgodnie z zapowiedzią zamieszczamy na stronie polskie tłumaczenie wspomnień Iwana Krupy (Jana Krupy).  Tłumaczenia dokonał pan Mariusz Jesionowski, któremu bardzo dziękujemy.  

"Jan Krupa - Kopysno - pl"

26 listopada 2013

          

Cesarz Franciszek Józef wspomógł budowę szkoły w Kopysnie 

Żołnierze Armii Czerwonej podarowali cukier mieszkańcom wsi 

O tym wszystkim można przeczytać na naszej stronie w zakładce Historia (Oświata, Lata 1892-1939, Lata powojenne).

Wkrótce zamieścimy polskie tłumaczenie wspomnień Iwana Krupy. 

25 listopada 2013

          

Otrzymaliśmy niedawno spisane w formie niewielkiej książki wspomnienia Iwana Krupy ("Siwak") byłego mieszkańca Kopysna. W książce tej zawarł On wiele ciekawych informacji na temat Kopysna zarówno sprzed wybuchu II wojny światowej, jak i z czasów wojny. Nie omieszkał On także opisać dramatyczne losy mieszkańców Kopysna, w tym jego rodziny związane z przymusowym wysiedleniem na tereny ZSRR (obecnie Ukraina), które miało miejsce jesienią 1945 r. Warto ją przeczytać. Tekst spisany jest w języku ukraińskim (na potrzeby strony zmieniliśmy układ książki i format pliku). Być może wkrótce pojawi się także polskie tłumaczenie tej książki. 

Bardzo dziękujemy Rusłanowi Krupa, synowi Iwana Krupy za udostępnienie książki, która jest dostępna na naszej stronie  - "Iwan Krupa - Kopysno".

12 marca 2013

          

Pan Mariusz Jesionowski w poszukiwaniu wspomnień  i materiałów o swoich krewnych z Kopysna odwiedził Buczacz na Ukrainie i w dniu 15 lutego 2013 r. spotkał się byłym mieszkańcem Kopysna - Iwanem Krupą ("Siwak"), którego spisane wspomnienia wkrótce zamieścimy na stronie. Dziękujemy. 

Iwan Krupa w rozmowie z Mariuszem Jesionowskim

6 marca 2013

          

Pan Mariusz Jesionowski, o którego wizycie w Kopysnie pisaliśmy przekazał nam informację, którą zamieszczamy na naszej stronie:

"27.10.2012 r. zostały wywieszone przy pomocy Pana Jana Łuczaka i ks. K. Jurczaka w Kopysnie przy cerkwi i przy kościele w Rybotyczach okazyjnie wspominające "nekrologi" członków najbliższej rodziny, w tym mojej Mamy Michaliny oraz jej rodziców Wasyla i Anny Kaczmar, jej ciotki Marii Bachowskiej zd. Krzeczkowskiej i Michała Fabryki związanego z Marią Bachowską. Według przekazanych mi informacji w niedzielę 28.10.2012 r. o godz. 13.30 ma być odprawiona msza św. w cerkwi w Kopysnie.

27 października 2012

          

Kopysno odwiedził niedawno syn zmarłej przed kilku laty Michaliny Jesionowskiej z d. Kaczmar (pisaliśmy o tym w aktualnościach), dawnej mieszkanki naszej miejscowości, p. Mariusz Jesionowski. Dzięki uzyskanym nowym informacjom poprawiliśmy i uzupełniliśmy naszą stronę.  Mamy nadzieję, że p. Mariusz będzie częściej odwiedzał rodzinne strony. :) Notabene, podziwiamy p. Mariusza za determinację w poszukiwaniach korzeni swojej rodziny i życzymy mu dalszych sukcesów na tym polu.

  3 czerwca 2012

          

Wszystkich zainteresowanych miejscowością Rybotycze oraz innymi zlokalizowanymi wokół Kopysna zapraszamy na ciekawą stronę -  rybotycze.blogspot.com.

29 stycznia 2012

          

Z uwagi na koszty utrzymania strony, która od początku swego istnienia nie była i nie jest komercyjna, podjęliśmy decyzję o pozostawieniu jej na dotychczasowym serwerze. Problem z utrzymaniem strony na nowym serwerze pojawił się  z przyczyn, które do dziś są dla nas zaskoczeniem. Nasz przyjaciel, Tomasz Polański, notabene autor grafiki nowej strony i osoba, która udostępniła nam swój serwer, nie żyje. Ten świat nie był dla Niego. 


Książka, którą zapowiadaliśmy poniżej nie ukazała się. Niestety nie potrafimy wyjaśnić dlaczego tak się stało.

28 stycznia 2012

          

W kwietniu/maju przewidywane jest wydanie książki pt. "Przemyśl i Pogórze Przemyskie. Ciekawe miejsca, ludzie, obyczaje.", w której znajdą się informacje o Kopysnie. Wydawcą jest Oficyna Wydawnicza "Mercator". Czekamy na to z niecierpliwością.

16 lutego 2011

 

Pragniemy poinformować, iż na drogowskazie w Rybotyczach, o czym pisaliśmy ponad rok temu, dokonano korekty nazwy naszej miejscowości i jest już KOPYSNO, za co dziękujemy.


Niestety, każdy kto chciałby dojechać do Kopysna od strony Rybotycz napotka na wiele trudności. Droga na kilku odcinkach jest w fatalnym stanie technicznym, koleiny, doły, w jednym miejscu jej część osunęła się; bardzo trudno przejechać nawet autem terenowym.


Na terenie dawnego dworu, przy stawie znaleźliśmy dwie małe podkowy, co potwierdza informację, że właściciel dworu posiadał konie huculskie.

1 maja 2010

 

W dniu 26 września 2009r. na szczycie Kopystanki odbyła się z udziałem 90 uczestników rajdu zorganizowanego przez Klub Górski PTTK "Karpaty" w Przemyślu uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 100-lecie zorganizowanej turystyki w Przemyślu.

O tym fakcie przeczytać można na stronie internetowej klubu - klubkarpaty.pl.

28 listopada 2009

 

Wiadomość ta winna trafić do kategorii "Ciekawostki", ale skoro jej nie ma na naszej stronie, więc podajemy ją tutaj.

Pisarz rosyjski Włodzimierz Bielajew, autor trylogii "СТАРAЯ КРЕПОСТЬ"* pozytywnie oceniając mieszkańców Galicji ustami jednego z bohaterów, wspomina pewne zdarzenie, jakie miało miejsce w Kopysnie cyt.: "Kiedy Przemyśl dostał się do niewoli, zostałem ciężko ranny i tam, w Galicji ... zostałem leżąc na ziemi, nieprzytomny. (...) Leżałem ponad rok w chłopskiej chacie w wiosce Kopysno. Przywieźli mi potajemnie z Przemyśla lekarza. Operował mnie dwa razy. (...)." Czy opisane zdarzenie rzeczywiście miało miejsce, czy jest to tylko wymysł autora, tego nie wiemy.

* na podstawie tej książki (nagrodzonej w 1951 r. nagrodą Stalina), w 1973 r. nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem.

29 września 2009

 

W dniu 30.05.2009r. w Miastku (woj. pomorskie) po ciężkiej chorobie w wieku 71 lat zmarła Michalina Jesionowska z domu Kaczmar, córka Wasyla i Anny,  ur. 9 kwietnia 1938 r. w Kopysnie.

O śmierci poinformował nas syn zmarłej - Mariusz Jesionowski.

9 czerwca 2009

 

Odwiedziliśmy Kopysno, które o dziwo, u naszych drogowców nadal figuruje pod nieaktualną nazwą z czasów PRL, tj. lat 1977-1981. Zobaczcie sami drogowskaz ustawiony w Rybotyczach.

Drogowskaz z błędną nazwą

A oto inne ciekawe fotografie zrobione w drodze na Kopystankę:

Wygrzewająca się w słońcu młoda żmija zygzakowata

Wygrzewająca się w słońcu młoda żmija zygzakowata

Młode dziki, które uciekły z zagrody

Młode dziki, które uciekły z zagrody

W koleinie drogi prowadzącej na szczyt Kopystanki znaleźliśmy uszkodzony nabój. Po wyczyszczeniu i odczytaniu napisów okazało się, iż jest on produkcji austro-węgierskiej a został wyprodukowany w styczniu 1910 r. przez Georga Rotha z Wiednia.

Zabytkowa łuska z 1910 roku Zabytkowa łuska z 1910 roku

Będąc na szczycie Kopystanki mogliśmy zobaczyć coś, czego do niedawna nie było na horyzoncie - wiatraki z farmy w Orzechowcach.

Wiatraki z farmy w Orzechowcach

Kto w najbliższym czasie wybiera się na Kopysno przez Rybotycze, radzimy iść pieszo lub jechać samochodem terenowym, gdyż droga w kilku miejscach jest w fatalnym stanie. Można rozerwać oponę, zniszczyć podwozie itp. Warto ze sobą wziąć łopatę.

18 kwietnia 2009

 

W zakładce Dokumenty zamieściliśmy fotografie akwareli i obrazów olejnych wykonanych na drewnie przez Michalinę Jankowską, córkę Antoniego Jankowskiego, dawnego właściciela ziemskiego w Kopysnie. Dodaliśmy także fotografie będące własnością rodziny Jankowskich, przedstawiające niestety nieznane nam osoby. Może uda się komuś określić choćby markę auta lub rozszyfrować niektóre szczegóły związane z umundurowaniem, uzbrojeniem lub przydziałem wojskowym itp. przedstawione na fotografiach. Zapraszamy do obejrzenia fotografii.

15 lutego 2008

 

Z przyjemnością informujemy, iż w Przemyskim Przeglądzie Kulturalnym (Nr 4 [7] 2007) ukazał się piękny artykuł (6 stron!) o Kopyśnie, autorstwa Pani Olgi Hryńkiw - "Tam były najsłodsze maliny i najbardziej pachniały poziomki". Zapraszamy do lektury - redakcja.pbp.webd.pl.

23 stycznia 2008

 

Lokalna gazeta The Redmond Spokeman doniosła o śmierci 85-letniej Marii Kazala (ur. 28.08.1922 r.), z domu Pasławska, zamieszkałej w Redmond (USA, stan Oregon), a urodzonej w Kopysnie. Dokładniejsze informacje o byłej mieszkance Kopysna i jej losach znaleźć można w zakładce Dawni mieszkańcy na naszej stronie.

27 listopada 2007

 

Wschód słońca w Kopysnie wygląda wspaniale, a jak się ujrzy jeszcze zwierzęta... :).

Wschód słońca nad Kopysnem

Dzik na drodze w Kopysnie

Jeleń na zboczu wzgórza

27 sierpnia 2007

 

Przyjrzeliśmy się dokładniej drzewu (Buk pospolity) rosnącemu obok kapliczki św. Jana. Drzewo to posiada 434 cm obwodu, ma wysokość ok.30 m, a średnica korony wynosi ok. 20 m. Na podstawie liczenia słoi rocznych przy użyciu świdra Presslera i poprzez analogię ustaliliśmy, iż wiek pierśnicowy drzewa wynosi 152 lata. Drzewo będzie nosić nazwę "Michał" :). Mamy nadzieję, że wkrótce drzewo to zostanie uznane jako pomnik przyrody.

Buk 'Michał' obok kapliczki św. Jana

Buk 'Michał' obok kapliczki św. Jana

Buk 'Michał' obok kapliczki św. Jana

27 sierpnia 2007

 

Wkrótce na naszej stronie zamieścimy "wirtualny" cmentarz z Kopysna. Będzie można obejrzeć wszystkie zachowane na nim groby i nagrobki. Mamy nadzieję, że w jakimś zakresie przybliży to pamięć o naszych bliskich, którzy zmarli i zostali pochowani w Kopysnie. Prosimy jednocześnie o nadsyłanie starych zdjęć cmentarza, relacji z pogrzebów, wizyt, fotografii nagrobków itp. Link: Cmentarz.

13 sierpnia 2007

 

Z głębokim żalem informujemy, iż dziś zmarł najstarszy (ur. 17.12.1924 r.) były mieszkaniec Kopysna Mikołaj Krupa. To właśnie dzięki Jego niezwykłej pamięci udało się rozwikłać losy rodziny Kopków, poznać nieznane do tej pory dzieje Kopysna, rozpoznać zachowane na fotografiach twarze tych, co kiedyś tworzyli tę miejscowość. Trudno jest w kilku słowach ocenić człowieka, który odszedł do krainy zmarłych. Wujek "Mikolu", bo tak go nazywaliśmy długo jednak pozostanie w naszej pamięci... aby któregoś dnia powstać do prawdziwego Życia.

1 stycznia 2006

 

W programie TVP z cyklu "Telewizyjny Przewodnik Po Kraju. Para w Polskę" dotyczącym Krasiczyna i okolic wspomniano o naszej miejscowości określając ją jako "najmniejszą wieś w Polsce, w której mieszka tylko jeden człowiek".

25 lutego 2005

 

W poszukiwaniu informacji na temat Kopysna wstąpiliśmy do Archiwum Państwowego w Przemyślu. Ujrzeliśmy ręcznie wykonane austriackie mapy katastralne z roku 1852 wraz z opisem (nr działek, wykaz właścicieli, lokalizacją budynków itp.). Po lewej stronie widoczny jest fragment takiej mapy (po zeskanowaniu i obróbce graficznej) przedstawiający dwór Józefa Tyszkowskiego. Mamy nadzieję, iż dzięki uzyskanym materiałom uda się nam wykonać cyfrową mapę Kopysna z roku 1852.

Austriacka mapa katastralna z 1852 roku

17 lutego 2005

 

Wizytę w Kopysnie złożyli niespotykani goście z Francji - rodzina Michała Kopko z Kopysna.

Z wielkim przejęciem miejsce narodzin ojca i dziadka ujrzeli jego syn Patrice z żoną Danielle i córką Aline oraz jego córka Catherine. Ich pobyt poruszył serca wielu. Przeżyliśmy wspaniałe chwile mogąc wspominać wydarzenia, które miały miejsce przed laty i odsłaniać tajemnice, które wydawały się nie do odkrycia.  Dzięki wielkiej gościnności rodzin Suchorzepków i Fabryków oraz nieocenionej pomocy tłumacza Pana Emrica, którego nazwaliśmy Mister Leclerc, wizyta ta zapisała się na trwale w pamięci wszystkich uczestników tak niezwykłego spotkania. Bogactwo wszelkiego rodzaju smakołyków, napojów etc. przygotowanych z wielkim pietyzmem przez gospodarzy spotkania oraz wspaniałe nastroje i tematy rozmów wytworzyły tak niespotykaną atmosferę, że trudno jest określić ją jednym zdaniem.

Chciałoby się powiedzieć "TAK, TAK", ale z uwagi na inne znaczenie tych słów w języku francuskim, mówimy "Si, Si" ;-).

Wierzymy, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się w tak wspaniałym gronie wraz z tymi, którzy nie mogli być wśród nas.

Wizyta rodziny Michała Kopko z Francji

17-18 lipca 2004

 

Rozmawialiśmy z najstarszym byłym mieszkańcem Kopysna Mikołajem Krupą. Uzyskaliśmy wiele interesujących wiadomości o tej miejscowości. Dzięki jego niespotykanej pamięci udało nam się ustalić, zweryfikować i poszerzyć wiedzę o tej wsi i jej mieszkańcach sprzed wielu lat. Udało się nam również odnaleźć Michała Kopko (mieszkańca Kopysna), który pod koniec II wojny światowej wyjechał do Francji i tam umarł. Jego wnuczka Alina Kopko od wielu lat poszukiwała korzeni swego dziadka. Odnalazła je w internecie. Mamy nadzieję, że cała ta historia będzie się rozwijać i rozłączone rodziny po tylu latach nareszcie będą mogły się spotkać.

Mikołaj Krupa

13 maja 2004

 

Po kilkudziesięciu latach do Kopysna powróciła zaginiona figurka przedstawiająca postać św. Jana. Do dnia dzisiejszego owiane są tajemnicą nieznane losy zniknięcia jak i powrotu tej figurki.

Kapliczka św. Jana

Figurka św. Jana

maj 2004

 

Do Kopysna zawitały oswojone dziki a może świniodziki... (?)

Dziki w Kopysnie

Dziki w Kopysnie

kwiecień 2004

 

Czyż nie są to piękne stawy?

Stawy w Kopysnie

Stawy w Kopysnie

kwiecień 2004

 

© Copyrights Dedio & Dedio 2003