Dokonaliśmy korekty błędnych informacji i uzupełniliśmy dane dotyczące historii Kopysna. Dołożyliśmy ze swej strony staranności, lecz w przypadku zauważenie jakichś nieścisłości prosimy o kontakt.
1 grudnia 2013Zgodnie z zapowiedzią zamieszczamy na stronie polskie tłumaczenie wspomnień Iwana Krupy (Jana Krupy). Tłumaczenia dokonał pan Mariusz Jesionowski, któremu bardzo dziękujemy.
26 listopada 2013Cesarz Franciszek Józef wspomógł budowę szkoły w Kopysnie
Żołnierze Armii Czerwonej podarowali cukier mieszkańcom wsi
O tym wszystkim można przeczytać na naszej stronie w zakładkach - Oświata i II wojna światowa - 3. Uwolnienie spod władzy niemieckiej.
Wkrótce zamieścimy polskie tłumaczenie wspomnień Iwana Krupy.
25 listopada 2013Otrzymaliśmy niedawno spisane w formie niewielkiej książki wspomnienia Iwana Krupy ("Siwak") byłego mieszkańca Kopysna. W książce tej zawarł On wiele ciekawych informacji na temat Kopysna zarówno sprzed wybuchu II wojny światowej, jak i z czasów wojny. Nie omieszkał On także opisać dramatyczne losy mieszkańców Kopysna, w tym jego rodziny związane z przymusowym wysiedleniem na tereny ZSRR (obecnie Ukraina), które miało miejsce jesienią 1945 r. Warto ją przeczytać. Tekst spisany jest w języku ukraińskim (na potrzeby strony zmieniliśmy układ książki i format pliku). Być może wkrótce pojawi się także polskie tłumaczenie tej książki.
Bardzo dziękujemy Rusłanowi Krupa, synowi Iwana Krupy za udostępnienie książki, która jest dostępna na naszej stronie - "Iwan Krupa - Kopysno".
12 marca 2013Pan Mariusz Jesionowski w poszukiwaniu wspomnień i materiałów o swoich krewnych z Kopysna odwiedził Buczacz na Ukrainie i w dniu 15 lutego 2013 r. spotkał się byłym mieszkańcem Kopysna - Iwanem Krupą ("Siwak"), którego spisane wspomnienia wkrótce zamieścimy na stronie. Dziękujemy.