W sieci natknęliśmy się na najstarszy materiał kartograficzny przedstawiający wieś Kopysno - na mapę Galicji z lat 1779-1783. Autor mapy nazwę wsi określa jako "Kopastna".
Efekt naszych poszukiwań przedstawia poniższy wycinek mapy.
Źródło - mapire.eu.
W ubiegłym roku wydano ciekawą książkę autorstwa Stanisława Kłosa "Krajobrazy nieistniejących wsi", w której na kilku stronach przedstawiono historię naszej miejscowości.
Publikację można kupić w sieci.
Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Przemyślu udostępniono cyfrową kopię ksiąg metrykalnych Greckokatolickiego Biskupstwa w Przemyślu - parafii Rybotycze z filią Kopysno (dekanat Dobromil) obejmujące lata 1784-1869 - skany.przemysl.ap.gov.pl.
Zapraszamy do lektury.
19 maja 2015Z uwagi na wolny czas postanowiliśmy udać się na Kopystankę, a pogoda tego dnia wyraźnie nam sprzyjała. Swój środek lokomocji zostawiliśmy na parkingu obok kościoła w Rybotyczach i po miłym przywitaniu przez dysponenta terenu, udaliśmy się w kierunku Kopysna. Na drodze prowadzącej do celu spotkaliśmy grupę miłych i sympatycznych osób z klubu PTTK ze Skawiny, które serdecznie pozdrawiamy. Oby takich osób można było spotkać w swym życiu jak najwięcej, a świat byłby piękniejszy. Towarzyszyliśmy im na sam szczyt i po kilku godzinach wróciliśmy razem do Rybotycz.
Droga z Rybotycz, wzdłuż Kamiennego potoku; początek wycieczki na Kopystankę
Samotna polna grusza rosnąca niedaleko szczytu Kopystanki o średnicy pnia ok. 60 cm
1 maja 2015W zakładce Informacje (Akcja "Wisła") dokonaliśmy korekty informacji dotyczących przebiegu akcji "Wisła" mającej związek z mieszkańcami Kopysna. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami i prosimy o ewentualne uwagi, które wzbogacą historię tej miejscowości.
8 marca 2015