Serdecznie zapraszamy na stronę internetową miejscowości Lipiec, w której osiedlił się Mikołaj Nienadowski z rodziną po opuszczeniu Kopysna w 1947 r. (Zob. Historie Mieszkańców).
Stronę miejscowości prowadzi wnuk Mikołaja, któremu dziękujemy m.in. za dawne fotografie zamieszczone w Galerii).
29 grudnia 2014W zakładce Informacje (6. Działalność UPA i Wojska Polskiego) dodaliśmy informację o gajowym Janie Korbeckim, który został zamordowany w kwietniu 1944 r. w lesie "Grabnik", jak na to wskazuje tekst na tabliczce nagrobkowej. Kto ma dokładniejsze informacje o tej osobie i jego śmierci prosimy o kontakt.
15 grudnia 2014Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Przemyślu udostępniono cyfrową kopię mapy katastralnej Kopysna z 1852 r. - skany.przemysl.ap.gov.pl. Mamy nadzieję, że wkrótce pojawi się także wykaz posiadaczy gruntów.
8 grudnia 2014Coraz więcej informacji, które do tej pory były niedostępne albo wymagały osobistej wizyty w archiwum czy bibliotece, obecnie pojawia się w sieci. Staramy się je śledzić na bieżąco, by poszerzyć wiedzę o Kopysnie. Ostatnio udało się nam poznać liczbę mieszkańców wsi z okresu II wojny światowej, którą zamieściliśmy w zakładce - Informacje (Ludność).
Porównując dane z 1939 r. z danymi z 1 marca 1943 r. nietrudno zauważyć znaczny spadek liczby ludności Kopysna, bo o 85 osób. Poza naturalną śmiercią, powodem tego były (tuż po wybuchu wojny) działania władz sowieckich, które przejęły tę część Polski w ramach porozumienia z hitlerowskimi Niemcami. Zmuszono wtedy do opuszczenia wsi właściciela ziemskiego z rodziną. Kiedy później Kopysno przeszło w ręce hitlerowskich Niemiec, ubytek mieszkańców wsi podyktowany był przede wszystkim masowymi wywózkami na roboty do Niemiec jak i aresztowaniami bądź śmiercią tych, którzy sprzeciwiali się ówczesnej władzy lub byli dla niej niepożądani (ludność żydowska).
22 czerwca 2014