× 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
 • 2023
 • Korzystając z austriackich dawnych materiałów kartograficznych uzupełniliśmy informacje na temat niektórych obiektów znajdujących się w Kopysnie, w tym m.in. dotyczących cerkwi i karczmy.
  Zastanawiające jest to, że na tzw. mapie józefińskiej z lat 1779-1783 brak jest lokalizacji cerkwi i pojawia się ona dopiero na mapach z XIX wieku. Mapy dostarczają nam też wiedzy na temat lokalizacji karczmy oraz dwóch krzyży, przy czym usytuowanie jednego z nich jest intrygujące. Więcej o tym w zakładce Informacje/Dzieje wsi/Od rozbioru do I wojny światowej i /Zabytkowe obiekty.

  Administrator strony Kopysna
  9 czerwca 2023
 • Publikujemy wybrane fragmenty biografii urodzonego w XIX wieku w Kopysnie (Galicja) Valeriana Pelki (wł. Walerian Pełka), który wykorzystując niepotwierdzone koneksje z rodziną cesarską i sfałszowane dokumenty, zatrudnił się w instytucji podlegającej cesarzowi Franciszkowi Józefowi I i przez wiele lat w niej pracował.
  Oszustwa Valeriana Pelki wyszły jednak na jaw, gdy przy pomocy mistyfikacji próbował posiąść prestiżowe stanowisko radcy finansów, przez co nie tylko wzbudził irytację cesarza, lecz stanął przez sądem i został skazany na rok ciężkiego więzienia. Rodzina cesarska odcięła się od sprawy Pelki, przez co próżno w historii Habsburgów znaleźć zapis incydentu z jego udziałem.
  Z oczywistych względów nie udostępniamy pełnej treści biografii Valeriana Pelki.
  Postać ta nie jest fikcyjna, na potwierdzenie czego ujawniamy szczegóły z jego życia.
  - wyniki nauczania z Gimnazjum w Bochni,
  - miejsce jego zamieszkania oraz przyszłej żony i ich akt ślubu,
  - miejsce pracy,
  - tajemniczą notatkę sporządzaną przez władze austriackie,
  - skan wyroku sądowego,
  - fotografię nagrobka i miejsca gdzie został pochowany,
  - fotografię dworu w Poraju, w którym mieszkał jego ojciec.

  Administrator strony Kopysna
  1 czerwca 2023
 • Niedawno zakupiliśmy 5 tom publikacji pod tytułem „Galicja na józefińskiej mapie topograficznej 1779-1783” Wydawnictwa Towarzystwa Naukowego „Societas Vistulana”. Więcej informacji o tej niezwykłej pozycji możemy znaleźć pod linkiem vistulana.pl.
  W publikacji tej, wykonanej dla celów militarnych monarchii habsburskiej znajdujemy wiele opisów podkarpackich miejscowości, w tym opis Kopysna składający się z określenia odległości od innych miejscowości, charakterystyki wód, lasów, łąk i bagien, dróg i gór. Jak opisali wojskowi kartografowie miejscowość Kopysno? (str. 180 publikacji).

  Odległości: do Rybotycz 3/5 godziny marszu, do Koniuszy 4/5 godziny marszu.
  Wody: Wypływający tutaj mały potok (dopisek własny - Kamienny) ma grząskie dno; niżej, w stronę Rybotycz, jednak znowu kamienisty.
  Lasy: Znajdujący się poniżej góry Dział las, jak również ten pod górą Kopystanka, to buki, zmieszane z licznymi krzakami i odrobiną świerków.
  Łąki i bagna: Łąka w stronę Koniuszy jest grząska.
  Drogi: Przechodząca tędy droga krajowa do Rybotycz jest tam, gdzie przekracza małe potoczki, grząska, poza tym jednak dobra. Owa do karczmy w Koniuszy jest również dobra, tylko gdy przechodzi mały potok, grząska.
  Góry: Góra Kopystanka jest w całej okolicy najwyższa i można z niej [obserwować] równinę w okolicy Przemyśla i Jarosławia, jak również w stronę Węgier.

  Administrator strony Kopysna
  27 maja 2023
 • Kopystanka widziana z miejscowości Gruszowa

  Administrator strony Kopysna
  21 maja 2023
 • Dla ułatwienia, na stronie zamieściliśmy wszystkie trzy części opowieści z Kopysna w jednym pliku, w formacie pdf. Link - Kopysno w opowieści.

  Administrator strony Kopysna

  22 kwietnia 2023
 • Zainteresowanym zdjęciami lotniczymi Kopysna z 1944 roku, wykonanymi przez Luftwaffe podajemy link - Fotografie z 1944.

  Administrator strony Kopysna

  17 kwietnia 2023
 • Wkrótce minie 20 lat odkąd pojawiła się strona miejscowości Kopysno w sieci Internet. Początkowo funkcjonowała jako www.kopysno.republika.pl, a od dłuższego czasu dostępna jest pod obecnym adresem. Z tej okazji pozwoliliśmy sobie na krótkie podsumowanie.
  Początki tworzenia strony nie były łatwe. W zasadzie opieraliśmy się jedynie na rodzinnych dokumentach oraz publikacjach książkowych, które niewiele zawierały informacji o Kopysnie. Nieocenionym źródłem wiedzy byli jednak dawni mieszkańcy Kopysna, a z czasem ich potomkowie, kórych trudno dziś wszystkich wymienić. Dostarczyli nam różne dokumenty, fotografie oraz opowiadania i wspomnienia swoich bliskich, którzy niegdyś mieszkali w Kopysnie. Bardzo Wam wszystkim dziękujemy. Bez Was strona Kopysna byłaby o wiele uboższa.
  Dla przypomnienia, tak zmieniała się strona internetowa Kopysna na przestrzeni 20 lat, czego przykładem są poniższe banery z lat 2003-2022.

  Baner z lat 2003-2009

  Baner z lat 2009-2012

  Baner z lat 2012-2022

  Więcej informacji o Kopysnie i naszej stronie mamy nadzieję przedstawić podczas planowanego spotkania w dniu 8 lipca 2023 roku na Kopysnie, na które zapraszamy zainteresowanych. Szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

  Administrator strony Kopysna
  8 kwietnia 2023
 • Na stronie internetowej Kopysna, u dołu zakładki "Kontakt" zamieściliśmy formularz ułatwiający przesyłanie wiadomości.

  Administrator strony Kopysna

  6 marca 2023
 • Trzecia część opowieści z Kopysna - Kopysno w opowieści - część III.

  Administrator strony Kopysna

  19 lutego 2023
 • Niedawno pisaliśmy o pewnym oszuście urodzonym w Kopysnie, na którego natknęliśmy się przypadkiem, a którego historia pełna wielu intrygujących i zaskakujących wątków, winna naszym zdaniem zostać rozpowszechniona, choć nie popieramy metod działania, jakie stosował przy wspinaniu się po szczeblach kariery. W załączeniu przedstawiamy streszczenie jego biografii, która być może kogoś zainteresuje - Oszust z Kopysna na c.k. urzędzie w Wiedniu.

  Administrator strony Kopysna

  14 lutego 2023
 • Uprzejmie informujemy, że termin planowanego spotkania w Kopysnie to dzień - 8 lipca 2023 r. (sobota).
  Termin ten może ulec zmianie jedynie w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub jakiś nadzwyczajnych zdarzeń.
  Dokładne miejsce spotkania podamy później.
  Dla chętnych proponujemy w tym dniu (do wyboru) wizytę na Kopystance, w miejscu dawnego grodziska średniowiecznego i dworu Tyszkowskich oraz na koniec na cmentarzu i cerkwi. Wszystko do ustalenia w dniu spotkania.
  Mile widziane są pamiątki rodzinne z Kopysna, które można ze sobą zabrać.
  Oprócz miłej atmosfery, której nie zabraknie, planowane jest ognisko lub grill i może coś jeszcze :).
  Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły, proszę się z nami skontaktować.
  Na pewno warto ze sobą zabrać coś na ognisko lub grilla, bo w Kopysnie, jak wszystkim wiadomo, nie ma ani sklepu, ani baru, czy restauracji. :)
  ***
  W zakładce Dzieje wsi zamieściliśmy unikalny i być może jedyny wizerunek Antoniego Tyszkowskiego, dawnego właściciela dóbr Kopysna, notabene bohatera niedawno wydanej części sagi rodu Tyszkowskich, autorstwa Magdy Skubisz „Aptekarka” Aptekarka i „Czarci ogród” Czarci ogród.
  Bardzo polecamy obie pozycje.

  Administrator strony Kopysna


  13 lutego 2023
 • W związku z informacją o 20. rocznicy istnienia strony internetowej Kopysna uznaliśmy, że warto byłoby dokonać jakiegoś podsumowania i spotkać się w dogodnym czasie na Kopysnie. Proponujemy spotkanie podczas tego lata, w wybranym już przepięknym miejscu, do którego można bez przeszkód dotrzeć. Nie oferujemy niczego poza spotkaniem, chyba że ktoś ma jakąś ciekawą propozycję co do jego organizacji. Uznaliśmy, że spotkanie będzie miało charakter zamknięty.
  Do końca lutego oczekujemy na sugestie i propozycje. Pozdrawiamy wszystkich serdecznie.

  Administrator strony Kopysna

  1 lutego 2023
 • Dla ciekawych II części opowieści z Kopysna, podajemy link - Kopysno w opowieści - część II.

  Administrator strony Kopysna

  20 stycznia 2023
 • Wkrótce minie 20 lat istnienia strony Kopysna. Nadszedł czas na podsumowanie. Szczegóły wkrótce.

  Administrator strony Kopysna

  16 stycznia 2023
 • Przepraszamy za utrudnienia w korzystaniu ze strony i pozdrawiamy wszystkich, którzy z niej korzystają.

  Administrator strony Kopysna

  12 stycznia 2023© Copyrights Dedio & Dedio & Dedio 2003-2023