Zgodnie z obietnicą udostępniliśmy folder, w którym można zamieszczać i wymieniać się własnymi materiałami związanymi z Kopysnem.
Zainteresowanych prosimy o kontakt w celu uzyskania loginu i hasła. Więcej szczegółów podamy później.
Z Rybotycz do Kopysna prowadzi droga powiatowa, o czym pewnie wszyscy wiedzą, ale niejeden będzie zaskoczony tym, że droga ta, o nr 2088R,
kończy się w miejscowości Olszany
(zob. zdpp.pl).
Odcinek tej drogi przeznaczony jest do remontu, co potwierdza specyfikacja przetargowa zamieszczona na stronie
platformazakupowa.pl.
Właściciele szybkich samochodów i innych pojazdów zapewne byliby zadowoleni, gdyby droga Rybotycze-Olszany była przejezdna na całej długości,
ale czy to dobry pomysł?
Niektórzy postulują, by fragment drogi z Bryliniec do Rybotycz pozostawić w takim stanie jaki jest, a jedynie na odcinku Rybotycze-Kopysno dla osób posiadających
nieruchomości w Kopysnie usunąć koleiny i w niektórych miejscach wykonać odwodnienie drogi, by wody opadowe i roztopowe nie uszkadzały jej nawierzchni.
Choć w Rybotyczach spotykamy drogowskaz kierujący w stronę Kopysna, na próżno szukać wzdłuż drogi powiatowej, w granicach administracyjnych wsi Kopysno,
tablicy z jej nazwą (E-17a). W latach 80. tablica z nazwą wsi była umieszczona na drzewie (grab), tuż przy kapliczce św. Jana, co potwierdza fotografia
umieszczona na stronie fotopolska.eu.
Tablicy tej już nie ma, ale wieś Kopysno nadal istnieje.
Prezentujemy nigdy i nigdzie nie publikowany krótki wywiad z osobą, która barwnym językiem opisała otaczającą ją rzeczywistości wzbogacając tym samym historię Kopysna i okolic.
Wywiad z uwagi na niektóre treści dostępny jest na naszej stronie tylko po zalogowaniu. Materiał ten może być wykorzystany wyłącznie na własny użytek i nie może być udostępniany publicznie.
Mimo utrudnień bardzo go polecamy - Anuś, czyli Marian.
"Dokumenty do pobrania" w zakładce "Informacje/Dzieje wsi" znajdujące się na naszej stronie są dostępne wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres kopysno@kopysno.pl.
Wszystkich zainteresowanych dalszymi losami cerkwi w Kopysnie informujemy, że z tzw. Rządowego Programu Odbudowy Zabytków władze powiatu przemyskiego
otrzymały dotację w kwocie 490 tys. złotych na prace remontowo-renowacyjne tej świątyni (zob. samorzad.pap.pl).
Chcemy podkreślić, iż nie miałoby to miejsca, gdyby nie inicjatywa i zaangażowanie osób, które podziwiamy za niezwykły zapał i upór, by to przedsięwzięcie zrealizować.
W związku z tym, iż z nieznanych powodów nie docierają do Państwa nasze odpowiedzi na pytania kierowane do nas zarówno poprzez adres e-mail, jak i formularz dostępny na stronie, prosimy korzystać z kontaktu telefonicznego wysyłając wiadomość na podany numer.
Bardzo dziękujemy Wszystkim za udział w spotkaniu z okazji dwudziestolecia strony www.kopysno.pl.
Szczególne podziękowania należą się Agacie i Wiesławowi, którzy udostępnili nam miejsce, gdzie mogliśmy coś zjeść i porozmawiać, a przede wszystkim napawać się niezwykłymi widokami.
Można wiele pisać, ale mamy nadzieję, że znowu spotkamy się na Kopysnie.
Chcielibyśmy poznać Państwa opinie, te krytyczne też, bo mamy świadomość, że nikt z nas nie jest doskonały.
Jest taki piękny utwór „Moonlight in Samosa”, Roberta Planta, a ci którzy zdecydowali się pozostać i przenocować na Kopysnie, mogli zobaczyć Księżyc... nad Kopysnem.
Księżyc nad Kopysnem
W związku z informacjami jakie ukazały się w jednej z lokalnych gazet przypominamy, że strona internetowa Kopysna jest prywatną stroną i wszelkie powoływanie się na nią, poza dopuszczalnymi przypadkami, wymaga naszej zgody. Spotkanie z okazji istnienia naszej strony przewidziane w dniu 8 lipca 2023r. z założenia nie przewiduje udziału mediów i polityków. Spotkanie jest zamknięte i ma odbyć się na prywatnej posesji, dlatego mogą w nim brać udział wyłącznie osoby, które zgłosiły w nim swój udział oraz osoby przez nas zaproszone. Niestety, poprzez nierzetelny artykuł niektórzy czytelnicy gazety mogli zostać wprowadzeni w błąd, stąd też nasze oświadczenie. Media lokalne korzystały od 2003 r. z efektów naszej pracy, lecz nie przewidujemy jakiejkolwiek dalszej współpracy w tym względzie.
Administrator strony KopysnaZ przyjemnością potwierdzamy, iż 8 lipca 2023 r. (sobota) w Kopysnie odbędzie się spotkanie miłośników tej miejscowości, a zwłaszcza tych, którzy towarzyszyli nam przy tworzeniu strony internetowej wsi przez ostatnie 20 lat.
Czas i miejsce zbiórki – godz. 10.00, górne skrzyżowanie drogi prowadzącej z Kopysna w kierunku Bryliniec, przy krzyżu (zob. google maps).
Jak już informowaliśmy, spotkanie zależne jest od warunków pogodowych, ale mamy nadzieję, że nawet drobny deszcz nie przeszkodzi nam, byśmy mogli spotkać się i spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dla wszystkich chętnych proponujemy odwiedzić takie miejsca jak Kopystanka, cerkiew i cmentarz, a dla wytrwałych grodzisko średniowieczne lub dwór Tyszkowskich. Chętnie podzielimy się swoją wiedzą w tym zakresie, a zwłaszcza informacjami, których nie ma na stronie internetowej Kopysna.
Wyboru miejsc do odwiedzenia dokonamy na miejscu zbiórki, skąd wyruszą wszyscy zainteresowani wycieczką.
Z racji skromnych funduszy nie gwarantujemy uczestnikom zbyt wiele, poza miejscem, które wskażemy w dniu spotkania, gdzie będzie można odpocząć, posilić się, czy skorzystać z wiejskiej toalety. Warto wiec zabrać ze sobą prowiant, w tym np. kiełbaski, które będzie można upiec na ognisku.
Dla Wszystkich uczestników spotkania przygotowaliśmy małą niespodziankę.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt na e-mail: kopysno@kopysno.pl.
Chcemy podkreślić, iż spotkanie ma charakter zamknięty i dla zachowania porządku mogą w nim uczestniczyć jedynie osoby, które zgłosiły swój udział lub zostały na nie zaproszone, ewentualnie osoby, które przed końcem czerwca wyrażą chęć udziału w spotkaniu pisząc na powyższy adres.
Organizatorzy
***
Informujemy, że mapa z naniesionymi domami mieszkańców Kopysna z 1852 roku w zakładce "Lokalizacja/Mapa okolicy" nie jest dostępna na naszej stronie z przyczyn technicznych. Mamy nadzieję, że usterka zostanie usunięta w najbliższym czasie.
***
Ze względu na zmianę wyglądu strony Kopysna, zmienił się także dostęp do niektórych informacji. W przypadku zakładki Informacje/Dzieje wsi, czy zakładki Dzieje wsi/Historie mieszkańców proszę kliknąć w przycisk "Tematyka" i "Osoby", a wyświetli się rozwijana lista z lewej strony ze wszystkimi informacjami.
Administrator strony Kopysna
Korzystając z austriackich dawnych materiałów kartograficznych uzupełniliśmy informacje na temat niektórych obiektów znajdujących się w Kopysnie, w tym m.in. dotyczących cerkwi i karczmy.
Zastanawiające jest to, że na tzw. mapie józefińskiej z lat 1779-1783 brak jest lokalizacji cerkwi i pojawia się ona dopiero na mapach z XIX wieku.
Mapy dostarczają nam też wiedzy na temat lokalizacji karczmy oraz dwóch krzyży, przy czym usytuowanie jednego z nich jest intrygujące.
Więcej o tym w zakładce Informacje/Dzieje wsi/Od rozbioru do I wojny światowej i /Zabytkowe obiekty.
U dołu wiadomości publikujemy link do wybranych fragmentów biografii urodzonego w XIX wieku w Kopysnie (Galicja) Valeriana Pelki (wł. Walerian Pełka), który
wykorzystując niepotwierdzone koneksje z rodziną cesarską i sfałszowane dokumenty, zatrudnił się w instytucji
podlegającej cesarzowi Franciszkowi Józefowi I i przez wiele lat w niej pracował.
Oszustwa Valeriana Pelki wyszły jednak na jaw, gdy przy pomocy mistyfikacji próbował posiąść prestiżowe stanowisko radcy finansów,
przez co nie tylko wzbudził irytację cesarza, lecz stanął przez sądem i został skazany na rok ciężkiego więzienia.
Rodzina cesarska odcięła się od sprawy Pelki, przez co próżno w historii Habsburgów znaleźć zapis incydentu z jego udziałem.
Z oczywistych względów nie udostępniamy pełnej treści biografii Valeriana Pelki.
Postać ta nie jest fikcyjna, na potwierdzenie czego ujawniamy szczegóły z jego życia.
- wyniki nauczania z Gimnazjum w Bochni,
- miejsce jego zamieszkania oraz przyszłej żony i ich akt ślubu,
- miejsce pracy,
- tajemniczą notatkę sporządzaną przez władze austriackie,
- skan wyroku sądowego,
- fotografię nagrobka i miejsca gdzie został pochowany,
- fotografię dworu w Poraju, w którym mieszkał jego ojciec.
Oszust z Kopysna na c.k. urzędzie w Wiedniu
Niedawno zakupiliśmy 5 tom publikacji pod tytułem „Galicja na józefińskiej mapie topograficznej 1779-1783” Wydawnictwa Towarzystwa Naukowego „Societas Vistulana”.
Więcej informacji o tej niezwykłej pozycji możemy znaleźć pod linkiem vistulana.pl.
W publikacji tej, wykonanej dla celów militarnych monarchii habsburskiej znajdujemy wiele opisów podkarpackich miejscowości, w tym opis Kopysna składający się z określenia odległości od innych miejscowości, charakterystyki wód, lasów, łąk i bagien, dróg i gór.
Jak opisali wojskowi kartografowie miejscowość Kopysno? (str. 180 publikacji).
Odległości: do Rybotycz 3/5 godziny marszu, do Koniuszy 4/5 godziny marszu.
Wody: Wypływający tutaj mały potok (dopisek własny - Kamienny) ma grząskie dno; niżej, w stronę Rybotycz, jednak znowu kamienisty.
Lasy: Znajdujący się poniżej góry Dział las, jak również ten pod górą Kopystanka, to buki, zmieszane z licznymi krzakami i odrobiną świerków.
Łąki i bagna: Łąka w stronę Koniuszy jest grząska.
Drogi: Przechodząca tędy droga krajowa do Rybotycz jest tam, gdzie przekracza małe potoczki, grząska, poza tym jednak dobra. Owa do karczmy w Koniuszy jest również dobra, tylko gdy przechodzi mały potok, grząska.
Góry: Góra Kopystanka jest w całej okolicy najwyższa i można z niej [obserwować] równinę w okolicy Przemyśla i Jarosławia, jak również w stronę Węgier.
Kopystanka widziana z miejscowości Gruszowa
Dla ułatwienia, na stronie zamieściliśmy wszystkie trzy części opowieści z Kopysna w jednym pliku, w formacie pdf.
"Publikacja nie jest już dostępna na stronie."
Zainteresowanym zdjęciami lotniczymi Kopysna z 1944 roku, wykonanymi przez Luftwaffe podajemy link -
Fotografie z 1944.
Administrator strony Kopysna
Wkrótce minie 20 lat odkąd pojawiła się strona miejscowości Kopysno w sieci Internet. Początkowo funkcjonowała jako www.kopysno.republika.pl,
a od dłuższego czasu dostępna jest pod obecnym adresem. Z tej okazji pozwoliliśmy sobie na krótkie podsumowanie.
Początki tworzenia strony nie były łatwe. W zasadzie opieraliśmy się jedynie na rodzinnych dokumentach oraz publikacjach książkowych, które niewiele zawierały
informacji o Kopysnie. Nieocenionym źródłem wiedzy byli jednak dawni mieszkańcy Kopysna, a z czasem ich potomkowie, kórych trudno dziś wszystkich wymienić.
Dostarczyli nam różne dokumenty, fotografie oraz opowiadania i wspomnienia swoich bliskich, którzy niegdyś mieszkali w Kopysnie.
Bardzo Wam wszystkim dziękujemy. Bez Was strona Kopysna byłaby o wiele uboższa.
Dla przypomnienia, tak zmieniała się strona internetowa Kopysna na przestrzeni 20 lat, czego przykładem są poniższe banery z lat 2003-2022.
Baner z lat 2003-2009
Baner z lat 2009-2012
Baner z lat 2012-2022
Więcej informacji o Kopysnie i naszej stronie mamy nadzieję przedstawić podczas planowanego spotkania w dniu 8 lipca 2023 roku na Kopysnie, na które zapraszamy zainteresowanych. Szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.
Administrator strony Kopysna Na stronie internetowej Kopysna, u dołu zakładki "Kontakt" zamieściliśmy formularz ułatwiający przesyłanie wiadomości.
III część opowieści z Kopysna...
"Publikacja nie jest już dostępna na stronie."
Administrator strony Kopysna
Niedawno pisaliśmy o pewnym oszuście urodzonym w Kopysnie, na którego natknęliśmy się przypadkiem, a którego historia pełna wielu intrygujących i zaskakujących wątków, winna naszym zdaniem zostać rozpowszechniona, choć nie popieramy metod działania, jakie stosował przy wspinaniu się po szczeblach kariery.
W załączeniu przedstawiamy streszczenie jego biografii, która być może kogoś zainteresuje -
Oszust z Kopysna na c.k. urzędzie w Wiedniu.
Administrator strony Kopysna
Uprzejmie informujemy, że termin planowanego spotkania w Kopysnie
to dzień - 8 lipca 2023 r. (sobota).
Termin ten może ulec zmianie jedynie w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub jakiś nadzwyczajnych zdarzeń.
Dokładne miejsce spotkania podamy później.
Dla chętnych proponujemy w tym dniu (do wyboru) wizytę na Kopystance, w miejscu dawnego grodziska średniowiecznego i dworu Tyszkowskich oraz na koniec na cmentarzu i cerkwi.
Wszystko do ustalenia w dniu spotkania.
Mile widziane są pamiątki rodzinne z Kopysna, które można ze sobą zabrać.
Oprócz miłej atmosfery, której nie zabraknie, planowane jest ognisko lub grill i może coś jeszcze :).
Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły, proszę się z nami skontaktować.
Na pewno warto ze sobą zabrać coś na ognisko lub grilla, bo w Kopysnie, jak wszystkim wiadomo, nie ma ani sklepu, ani baru, czy restauracji. :)
***
W zakładce Dzieje wsi zamieściliśmy unikalny i być może jedyny wizerunek Antoniego Tyszkowskiego, dawnego właściciela dóbr Kopysna, notabene bohatera niedawno wydanej części sagi rodu Tyszkowskich, autorstwa Magdy Skubisz „Aptekarka”
Aptekarka i „Czarci ogród” Czarci ogród.
Bardzo polecamy obie pozycje.
Administrator strony Kopysna
W związku z informacją o 20. rocznicy istnienia strony internetowej Kopysna uznaliśmy, że warto byłoby dokonać jakiegoś podsumowania i spotkać się w dogodnym czasie na Kopysnie. Proponujemy spotkanie podczas tego lata, w wybranym już przepięknym miejscu, do którego można bez przeszkód dotrzeć. Nie oferujemy niczego poza spotkaniem, chyba że ktoś ma jakąś ciekawą propozycję co do jego organizacji. Uznaliśmy, że spotkanie będzie miało charakter zamknięty.
Do końca lutego oczekujemy na sugestie i propozycje. Pozdrawiamy wszystkich serdecznie.
Administrator strony Kopysna
Dla ciekawych II części opowieści z Kopysna, podajemy link...
"Publikacja nie jest już dostępna na stronie."
Administrator strony Kopysna
Wkrótce minie 20 lat istnienia strony Kopysna. Nadszedł czas na podsumowanie. Szczegóły wkrótce.
Administrator strony Kopysna
Przepraszamy za utrudnienia w korzystaniu ze strony i pozdrawiamy wszystkich, którzy z niej korzystają.
Administrator strony Kopysna